Kilka słów o wampirach… ENERGETYCZNYCH!

Niektórzy ludzie wnoszą nieoczekiwaną lekkość i komfort do Twojego życia. Emanują energią, praktycznie elektryzują swoją obecnością. Są też tacy, którzy pozostawiają Cię zestresowanym albo winnym lub wyczerpanym do ostatniej cząsteczki. Nazywamy ich wampirami energetycznymi.

Dobra, przyznajemy – brzmi trochę groźnie i z kosmosu. Ktoś pewnie myśli, że nam się w głowie przewraca albo, że teraz już całkowicie nam odbiło (szanujemy każde zdanie), ale na spokojnie zatopmy zęby  nieco więcej w tej koncepcji. 

Wbrew temu, co może sugerować nazwa, wampiry energetyczne nie są dosłownie zbliżone do takich jak Dracula, Edward Cullen czy braci Salvatore. Nie urodzili się z powieści Brama Stokera, ani ich skóra nie błyszczy na słońcu i zdecydowanie nie wysysają z Ciebie całej krwi – nawet jeśli czasami tak się wydaje.

Jednak chodzą wśród nas i sami czasami możemy być wampirami energetycznymi. W tym artykule omówimy, czym są wampiry energetyczne, jak je dostrzec i zbadamy sposoby wyznaczania granic, które mogą sprawić, że nasze życie będzie mniej wyczerpujące. Gotowy do nauki? Obiecujemy, że nasz artykuł nie ugryzie.

Czym jest Wampir Energetyczny? 

Pamiętasz zajęcia z fizyki w liceum, kiedy uczyli nas, że energii nie można tworzyć ani niszczyć, a jedynie wymieniać? Cóż, pomyśl o wampirach energetycznych jako o ludziach, którzy biorą od Ciebie więcej energii, zamiast dzielić się energią lub dawać coś od siebie. Na przykład, czy masz w swoim życiu kogoś, kto sprawia, że czujesz się zmęczony, wyczerpany a może nawet trochę smutny po spędzeniu z nim czasu? Jeśli masz relacje (w pracy, przyjaźni czy związku), która po prostu bierze, bierze, bierze, nie otrzymując nic w zamian, możesz mieć do czynienia z wampirem energetycznym.

Wampiry energetyczne to ludzie, którzy mają tendencję do żerowania na bardzo wrażliwych, empatycznych i szczęśliwych osobach. Żywią się ich dobrocią i współczuciem, dopóki nie pozostawią ich wyczerpanych z energii. Badania sugerują również, że chociaż nazwa brzmi zabawnie, wampiry energetyczne powinny być badane, ponieważ mają dużo wspólnego z ludźmi, którzy mają aspołeczne, graniczne i/lub narcystyczne zaburzenia osobowości.

Jednak wampiry energetyczne mogą również mieć po prostu niską świadomość swoich zachowań związanych z energią, a gdy zostaną bardziej świadome tych tendencji, mogą zmienić sposób, w jaki ich działania wpływają na innych.

Przykłady wampirów energetycznych

1. Wampir ofiara lub męczennik.

Ofiara lub męczennik żerują na Twojej winie. Ofiary/męczennicy uważają, że są „na łasce” świata i cierpią przede wszystkim z powodu innych ludzi. Zamiast brać odpowiedzialność za swoje życie, wampiry nieustannie obwiniają, manipulują i emocjonalnie szantażują innych. Dysfunkcjonalne zachowanie wampira ofiary/męczennika wynika z ich skrajnie niskiej samooceny. Ponieważ ich problemy najprawdopodobniej wynikają z braku miłości, uznania i aprobaty, tacy ludzie czują się zasadniczo niegodni i nie do przyjęcia – i próbują rozwiązać ten ból, podstępnie zdobywając od ciebie sympatię/empatię i sprawiając, że czujesz się winny.

Jak pielęgnować swoją energię: Kiedy jesteś w pobliżu wampira ofiary/męczennika, bądź świadomy jego sygnałów użalania się nad sobą. Na przykład sygnałem użalania się może być skłonność danej osoby do obwiniania innej za jej cierpienie, albo opis tego, jak okropny był jej dzień. Nie angażuj się w ich użalanie się nad sobą. Jeśli to możliwe, ogranicz interakcję z nią.

2. Wampir narcystyczny.

Wampir narcystycznej energii nie ma zdolności do okazywania empatii ani prawdziwego zainteresowania wobec innych ludzi. Narcystyczne wampiry niosą podświadomą filozofię „Ja pierwszy, TY drugi”. Dlatego narcystyczne wampiry będą stale oczekiwać, że postawisz je na pierwszym miejscu, nakarmisz ich ego i zrobisz to, co mówią – bez względu na wszystko. Wampiry narcystyczne będą również manipulować Tobą z fałszywym urokiem, ale równie szybko odwrócą się i dźgną Cię w plecy, gdy uderzy ich fantazja. Jeśli masz w swoim życiu narcystycznego wampira, możesz odczuwać skrajne osłabienie, gdy czujesz się zmiażdżony pod ich blaskiem reflektorów i zaabsorbowaniem sobą.

Jak pielęgnować swoją energię: Jeśli nie możesz teraz odciąć tej osoby od swojego życia, spróbuj ograniczyć kontakt. Możesz także pokazać narcystycznemu wampirowi, jak Twoje prośby zaspokajają jego własne interesy, szczególnie jeśli jesteś w związku zawodowym.

3. Wampir dominator.

Wampiry dominujące uwielbiają czuć się lepsze. Ze względu na ich głęboką wewnętrzną niepewność, że są „słabe” lub „złe” (a zatem zranione), wampiry dominujące muszą sobie to rekompensować zastraszając Cię. Często wampiry dominujące są głośnymi ludźmi, którzy mają sztywne przekonania i czarno-białe postrzeganie świata. Często są rasistami, seksistami, homofobami.

Jak pielęgnować swoją energię: Postaraj się nie zgadzać ze wszystkim. W razie potrzeby ćwicz spokojną asertywność i ogranicz kontakt z wampirami dominatorskimi. Uświadom sobie, że ich próba przestraszenia Cię bierze się z ich głębokiego strachu przed byciem zdominowanym, a tym samym zranieniem.

4. Wampir melodramatyczny.

Wampir melodramatyczny rozwija się, stwarzając problemy. Często ich potrzeba tworzenia nieustannego dramatu jest wynikiem ciemnej, ukrytej pustki w ich życiu. Wampiry melodramatyczne uwielbiają również szukać kryzysów, ponieważ daje im to powód do poczucia się ofiarą, przesadne poczucie własnej ważności i unikanie prawdziwych problemów życiowych. Innym powodem, dla którego wampiry melodramatyczne lubią tworzyć dramaty, jest to, że negatywne emocje, którymi się żywią, są uzależniające (takie jak gniew).

Jak pielęgnować swoją energię: Odmów opowiedzenia się po którejś ze stron lub udziału w mieszaniu w sprawy melodramatycznego wampira. Zwróć uwagę na wzorce ich zachowania i wyzwalacze, które sprawiają, że chcesz się zaangażować. Stwórz dystans i usuń je ze swojego życia, jeśli to możliwe.

5. Sądny wampir.

Ze względu na bardzo niską samoocenę, wampir sądowej energii uwielbia zaczepiać innych ludzi. Ich traktowanie innych jest jedynie odzwierciedleniem tego, jak traktują siebie. Wampiry osądzające lubią żerować na Twoich niepewnościach i wzmacniać swoje ego, sprawiając, że czujesz się mały, żałosny lub zawstydzony.

Jak pielęgnować swoją energię: Pamiętaj, że prawdziwa samoocena musi pochodzić z wnętrza. Nie bierz do siebie tego, co mówi wampir sądowy. Bądź świadomy ich głębszego bólu i potrzeby dobrego samopoczucia. Kiedy stajesz się defensywny, przegrywasz. Zachowaj spokój i staraj się być dla nich słodki (to naprawdę wytrąca ich z równowagi!). Jeśli to możliwe, ogranicz lub odetnij z nimi kontakt.

6. Niewinny wampir.

Wampiry energetyczne nie zawsze są złośliwe, jak w przypadku niewinnych wampirów. Czasami mogą to być bezradne osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, takie jak dzieci lub dobrzy przyjaciele, którzy zbytnio na Tobie polegają. Wspaniale jest pomagać tym, na których Ci zależy, ale ważne jest również zachęcanie ich do samowystarczalności. Odgrywanie roli stałego „skały” lub wsparcia ostatecznie osłabi twoją energię. W rezultacie będziesz miał mało energii.

Jak pielęgnować swoją energię: Pomaganie potrzebującym jest przejawem współczucia i miłości, ale musisz także pamiętać, aby kochać siebie. Delikatnie przypomnij niewinnemu wampirowi w swoim życiu, że potrzebujesz czasu również dla siebie. Zachęć ich do rozwijania siły, hartu ducha i odporności, abyś mógł usunąć rolę stałego opiekuna lub dawcy.

Jak zidentyfikować wampira energetycznego?

Skąd więc możesz wiedzieć, czy masz do czynienia z wampirem energetycznym, czy nie? Prawdopodobnie poczujesz się :
* Przytłoczony
* Chory fizycznie (np. bóle głowy, bóle ciała itp.)
* Psychicznie lub fizycznie wyczerpany
* Drażliwy i/lub niespokojny

Możesz zauważyć, że większość wampirów energetycznych wykazuje wiele z następujących cech:
* Wielkie ego, np. uwielbia debatować, kłócić się i wszczynać bójki
* Tendencje agresywne lub pasywno-agresywne
* Paranoja
* Problemy z urazą i gniewem
* Narcyzm
* Zachowanie melodramatyczne
* Jęczenie i narzekanie
* Plotkowanie
* Niepewność, np. ciągła potrzeba zapewnienia i akceptacji.
* Zachowania manipulacyjne, np. poczucie winy, szantaż emocjonalny itp.
* Zazdrość

Wampiry energetyczne mają tendencję do brania więcej niż dawania. Używają innych dla własnych celów nie zastanawiając się tak naprawdę, jak czuje się druga osoba.

Jak radzić sobie z wampirami energetycznymi?

Oto kilka wzmacniających sposobów radzenia sobie z wampirami energetycznymi:

1. Przestań nawiązywać długotrwały kontakt wzrokowy
Jednym z największych pochłaniaczy energii jest kontakt wzrokowy. Im więcej nawiążesz kontaktu wzrokowego, tym bardziej nawiążesz kontakt z drugą osobą i tym, co ma ona do powiedzenia. Tylko sporadyczny kontakt wzrokowy z wampirami energetycznymi jest konieczny, w przeciwnym razie dajesz im bezpośredni dostęp do jednego z twoich najcenniejszych i najbardziej ograniczonych zasobów (energii).

2. Ustaw limit czasu
Twój czas również jest cenny i nie musisz siedzieć przez 1 lub 2 godziny, gdy Twoja energia jest sparaliżowana i mózg jest zdrętwiały. W zależności od poziomu energii, ustal limit 5, 10, 15, 20 minut, podczas których możesz skupić się na osobie i nie więcej.

3. Naucz się nie reagować
To jest kluczowe. Wampir energetyczny żywi się Twoimi reakcjami, podsycając je do dalszej interakcji z Tobą. Ważne jest, abyś nauczył się neutralności w kontaktach, co oznacza, że powinieneś uważnie monitorować swoje samopoczucie i zapobiegać wyrażaniu nadmiernie pozytywnych lub negatywnych emocji. Zbyt wiele emocji pozwoli im jeszcze bardziej zatopić w Tobie kły (jest to nie do odparcia). Nauka niereagowania jest również znana jako metoda szarej skały, w której stajesz się tak nudny i nieciekawy, że druga osoba traci zainteresowanie Tobą.

4. Idź z innymi ludźmi
Zbliżanie się do wampira energetycznego z 1, 2 lub 3 innymi osobami zapewni potężny bufor i zmniejszy ilość energii, która zostanie z Ciebie wyssana. Aby ta sztuczka zadziałała, musisz upewnić się, że dodatkowi ludzie również nie są psychicznymi pijawkami.

5. Słuchaj więcej niż rozmawiaj
Przez większość czasu wampiry energetyczne po prostu chcą i potrzebują ucha do słuchania. Im więcej mówisz, tym więcej energii tracisz (zwłaszcza jeśli jesteś introwertykiem ). Używanie krótkich słów/pytań, takich jak „dlaczego?” „gdy?” i jak?” zachęci wampira do mówienia, co z kolei pomoże zachować energię.

6. Staraj się trzymać beztroskich tematów
Twoje rozmowy nie muszą być depresyjne i przytłaczające. W razie potrzeby przejmij kontrolę i zmień temat rozmowy na bardziej lekki i prostszy.

7. Wizualizuj
Wiele osób twierdzi, że wizualizacja wokół siebie ochronnych tarcz świetlnych/energetycznych pomaga odwrócić zmęczenie psychiczne i utrzymać neutralny oraz spokojny stan umysłu. Wypróbuj tego i zobacz, jak wpływa na Twoje samopoczucie psychiczne i emocjonalne.

8. Unikaj, gdy to możliwe
Chociaż nie zawsze jest to możliwe, unikanie wampira energetycznego jest prostą i nieskomplikowaną techniką pomagającą zachować granice. Nie polecamy unikania jako jedynego rozwiązania, ponieważ im mniej masz kontaktu z wampirami, tym mniej będziesz miał możliwości rozwijania i stosowania w praktyce przydatnych oraz niezbędnych umiejętności życiowych (takich jak asertywność i tworzenie osobistych granic ).

9. Odetnij kontakt
To jest ostatnia deska ratunku. Czasami dla własnego zdrowia i szczęścia musisz podjąć trudne decyzje dotyczące tego, kim się otaczasz. W końcu, jeśli nadal będziesz cierpieć, najlepszą opcją może być po prostu zerwanie więzi i pójście dalej.

Okazywanie współczucia wampirom energetycznym

Spójrzmy prawdzie w oczy: istnieje wiele surowych informacji potępiających wampiry energetyczne. Tak, to prawda, że są męczące, irytujące, a czasem wyraźnie narcystyczne – ale nie wszyscy mają złe intencje. Czasami wampiry energetyczne są po prostu dobrymi i normalnymi ludźmi, którzy są apodyktyczni i głodni miłości, uczucia, uwagi i uznania. W rzeczywistości czasami  możemy  być wampirami energetycznymi dla innych ludzi, nawet o tym nie wiedząc! Bądźmy więc życzliwi dla siebie i innych, ale wyznaczmy jasne granice. Nie ma nic bardziej wysysającego energię niż potajemna nienawiść lub uraza do osoby. W interesie naszej własnej witalności i dobrego samopoczucia spróbujmy wyjść poza bezpośrednie zachowanie i zrozumieć, że większość wampirów energetycznych odczuwa jakiś rodzaj bólu. Z jakiego innego powodu desperacko szukaliby innych, aby nieświadomie „karmić się”?

Ostatnie przemyślenia na temat wampirów energetycznych

Miejmy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu Twoja szyja pozostała bez jakichkolwiek śladów ugryzienia. Co ważniejsze, mamy nadzieję, że zapewniłyśmy Ci zestaw narzędzi do rozpoznawania wampirów energetycznych, radzenia sobie z wysysającymi energię ludźmi w naszym życiu i zmniejszania naszych własnych wampirycznych zachowań. Chociaż możemy nie być w stanie kontrolować tego, jak zachowują się inni ludzie, mamy możliwość rozpoznania, kiedy atakują nas wampiry energetyczne, abyśmy mogli wdrożyć skuteczne strategie i  uniknąć pozbawiania nas własnej energii.

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.